Pırlanta Hakkında ( About Diamond )


     Merhaba, bu yazımda herkesin merak ettiği, Pırlanta hakkında bilmek isteyeceğiniz her şeyi, Detaylı bir şekilde paylaşacağım. Bu yazıyı okuduktan sonra, siz de Pırlanta hakkında ciddi anlamda bilgi sahibi olacaksınız.
     Elmas ile Pırlanta arasındaki fark nedir ?
 "  Doğada bulunan haline Elmas ( tık ) denir" Mücevher  olarak  kesim Şekline Pırlanta denir. Elmas, karbon gurubunun bir elementidir. En belirgin özelliği sertliğidir. Öyleki, Minerolojide kullanılan Mohs sertlik göstergesinde en yüksek rakam ( 10 ) la gösterilir. Sizin anlayacağınız bu sertlik derecesi bütün mineralleri çizebilir. En sert madenden 58 kat serttir. Bir elması ancak başka bir elmas kesebilir. Kesme demişken bir Pırlanta kesim ve cilalama sırasında, orjinal ağırlığının yarısını kaybeder. Bir çok kişi tarafından iki farklı taş olarak bilinir aslında ikisi de aynı taştır. Yalnızca kesimleri farklıdır. Aynı carat elmas ve pırlantadan, değer olarak pırlanta daha değerlidir. Elmas bilinen en eski mücevher taşıdır. Elmas Ülkemizde Gül Kesim, Dünya'da ise ( rose cuting ) olarak bilinir. Elmas, pırlantaya göre, daha az cilalı yüzeye ( faset ) sahip olduğundan ve altı düz olduğundan, yansıması daha az olur. Elmas, 12 ila 37 cilalı yüzeye ( faset ) sahip ve altı düz olduğundan, parlaması yüzeyden olur. Hatta yansıma fazla olsun diye, taşın dibine foya koyulur. Pırlanta gibi fışkıran bir Parlaklık olmaz. Daha çok antik görünümlü takılarda kullanılır.
 
   Pırlanta,  Marcel Tolkovzky Tarafından 1919 yılında yapılan kesim Şekline verilen isimdir. Yuvarlak ( 57 fasetli yuvarlak kesim Pırlanta diye adlandırılır. Bu kesimde Işık taşın içinde kırılır ve mükemmel bir Parlaklık vererek geri yansır.
57 Faset Pırlanta KesimPırlantanın 4c kuralı nedir ?

  • Carat / Karat
  • Clarity / Berraklık
  • Color / Renk
  • Cut / Kesim

 Şimdi kısa başlıklar halinde 4c kuralını inceliyoruz.
   Carat Pırlantanın ağırlığını belirtmek için kullanılan, özel bir ağırlık birimidir. Fakat her zaman Pırlantanın büyüklüğünü doğru olarak ifade etmeyebilir. Pırlantanın büyüklüğü üstten bakıldığı da görünen ölçülere göre belirlenir.
   
   Clarity ( Berraklık ) Adı üstünde, Pırlantanın içindeki kusurları ifade eden kalite ölçüsüdür. Sizlerin anlayacağı dilde yazarsam taş içerisindeki kusurların büyüklüğünü, sayısını türünü bizlere açıklayan ölçüt. VVS 1, VS 1 gibi.Uzmanlar bulut, leke, çizgi gibi terimlerle ifade ederler. Aslında kusurların büyük bir bölümü gözle görünmeyen, taşın güzelliğini etkilemeyen doğal farklılıklardır.
 
  Color ( Renk ) Pırlantanın renklerini ifade eder.
Renk  Skalası
Renk beyazlaştıkça renk kalitesi de artar. Renk, kesimden sonra en önemli özellik olarak kabul edilir.
D- Tamamen renksiz en iyi pırlanta rengi nadir bulunur.
E-F- Renksiz ancak uzmanlar tarafından belirlenebilen rek tonları olabilir nadir bulunur.
G-H- Neredeyse renksiz, renk tonları gözle algılanmayan, beyaz olarak kabul gören piyasada en çok kullanılan renklerdir.
I-J- Çıplak gözle bakıldığında, sıcak bir tona sahip, fiyatı üst kalitelere göre çok uygun, beyaz olarak alınabilecek son sınıftır.
K-Z  Çok açık sarıdan, sarıya doğru gider.

  Cut ( Kesim) Pırlantanın en önemli özelliğidir. İyi bir Pırlantanın güzelliğini çok iyi bir kesim ortaya çıkarır. Kalitesini ortaya çıkaran, kıvılcım diye tabir edilen parlaklığı yakalayan kesim iyi bir kesimdir. Pırlantanın değerinde belirleyici rol oynar. 

Pırlanta Bölümleri
İdeal Kesim Ölçüleri


Taşın alttan ve üstten GörünümüKüçük Tüyolar
 Şimdi bir kaç tüyo verelim birincisi, ince parmaklılar daha şanslı. Eğer parmağınız inceyse, Pırlantanız daha büyük gösterir. örnek olarak 0,50  caratlık bir pırlanta 9 numara yüzük ölçüsünde 19 numara yüzük ölçüsüne oranla daha büyük duracaktır. Parmağı dolgun olanlar daha iri taş tercih etmeliler.
 Daha iri taş kullanmak isteyip, bütçesini zorlamak istemeyenler ise, I-J arası VS1 yada SI1 berraklık tercih edebilirler.

Karıştırılabilecek Taşlar

 Alacak olanlara tavsiye olarak 0.50 carat pırlanta ile 1.00 carat arasinda çok ciddi fiyat farkı vardır. Aynı şekilde 0.90 carat 1.00 carat arasında hatrı sayılır Fiyat farkı vardır. Kesimi güzel , montürü taşı gösteren sade tasarımlar tercih edilebilir.

Pırlanta Kesim Şekilleri
 Evet bu yazımda, Piranta hakkında bildiklerimi, özellikle kadınların merak ettiklerini, sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım merakla okuyacağınız, akliniza Pırlantayla  ilgili bir soru takıldığında tekrar dönüp bakacağınız bir yazı olmuştur. Pırlanta gibi ışıltılı Günlerimiz olsun. Sevgilerimle.

Comments

Popular posts from this blog

'' Zultanite '' Türkiye'nin Gurur veren Bukalemun Taşı

Ooo Rusların Taşı Alexandrite '' Russians Stone Alexandirite ''

Şeftali gibi bir taş Morganite / Morganite like peach